Simracing rozwijał się prężnie od wielu lat, jednak prawdziwy boom nastąpił w 2020 roku. Gry i symulatory wyścigowe stały się bardzo popularną formą rozrywki – w końcu można spróbować jazdy kilkusetkonnymi samochodami na najlepszych torach na świecie!

Na tym etapie konieczne jest rozróżnienie trzech typów oprogramowania: gier (np. seria Need For Speed), gier simcade (np. Gran Turismo) oraz symulatorów. Pierwsze dwie kategorie służą raczej wyłącznie rozrywce. Z kolei poszukiwacze najbardziej realistycznych wrażeń z jazdy powinni zainteresować się symulatorami – a więc właśnie simracing’iem!

Dobry symulator wiernie odwzorowuje fizykę zachowania samochodów oraz posiada dokładnie odwzorowane tory wyścigowe. Wsiadając za wirtualną kierownicę, kierowca powinien wiedzieć, że za chwilę ruszy prawdziwym samochodem, a nie jego cyfrową kopią. Simracing ma na celu zapewnienie takiego wrażenia – nie tylko pod względem fizyki prowadzenia auta, ale również emocji związanych z jazdą na torze.

Za wrażenia, oprócz oprogramowania odpowiada też sprzęt wykorzystywany do wirtualnych wyścigów. Dokładnie tak jak w rzeczywistości, im lepsza kierownica, pedały i inne peryferia, tym lepsze wrażenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją przygodę z simracingiem rozpocząć od podstawowych kierownic dostępnych w marketach. Z drugiej strony, ceny najlepszych podzespołów symulatora na rynku potrafią szokować.

W takim przypadku warto rozważyć wycieczkę do miejsca takiego jak AJSE Motorsport Simulator, w którym każdy ma możliwość przetestowania najlepszego sprzętu dostępnego na rynku. Do salonu ruchomych symulatorów jazdy warto wybrać się też, gdy chcemy bardziej poważnie podejść do tematu simracingu. Doświadczona załoga może podpowiedzieć coś dotyczącego techniki jazdy lub po prostu pomóc dobrać odpowiedni samochód do szlifowania umiejętności. Gdy chcesz zyskać przewagę w wyścigu, dobrze jest skorzystać z najlepszych i sprawdzonych rozwiązań!

Można też umówić się na indywidualny trening jazdy wyścigowej, łączący dwa światy – wirtualny i rzeczywisty! Ponieważ symulatory, które posiadamy w salonie bardzo skutecznie oddają rzeczywistość, różnica pomiędzy tymi światami się zaciera. Umiejętności nabyte podczas treningu na symulatorze przydadzą się też w trakcie jazdy rzeczywistym samochodem po torze!